Piramit Organizasyon Hizmetleri Hizmet Talep Formu

Evlendirme İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evlendirme İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
0

Evlendirme İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1-EVLENME YAŞI EN ERKEN KAÇTIR

Erkek ya da kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. 17 yaşını doldurmuş olanlar Anne izniyle evlenebilir. 16 yaşını doldurmuş olan erkek ve ya kadın mahkeme izni ile evlenebilir.

2-17 YAŞIMI DOLDURDUM. ANNEM VE BABAM YAŞAMADIĞI İÇİN KİMİN İZNİ İLE EVLENEBİLİRİM?

Anne ve babanız yoksa mahkeme kararı ile velayeti verilen vasinin mahkeme kararı yazısı ve kimlik aslı ile evlenme dairesine gelip imza atması gerekir. Noterden muvafakatname de verebilir.

3-KİMLER HANGİ DURUMLARDA EVLENEMEZ?

Ayırt etme gücüne sahip olamayanlar evlenemez.(Ancak kısıtlılar yasal temsilcinin izniyle evlenebilir)

Hısımlık bağı olanlar evlenemez. üst soy alt soy olanlar, kardeşler arasında amca,dayı,hala ve teyze ile yeğenleri arasında

Önceki evliliğin sona erdiğini ispat edemeyenler, gaiplik durumunda, evliliğin feshine dair mahkeme kararı almayanlar evlenemez.

Evlat edinilen ile evlatlığı veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında

Akıl hastaları evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

4 -KADIN 300 GÜN BEKLEMEMEK İÇİN NE YAPMALIDIR?

Kadın doğum yaptığında bu süre biter. Kadının Aile mahkemesinden alabileceği İDDET yani BEKLEME SÜRESİNİN KALDIRILMASI kararı ile evlenebilir

5-EVLİLİK MÜRACAATINDA GETİRİLMESİ GEREKEN FOTOĞRAF NASIL OLMALI?

Son 6 ay içerisinde çekilmiş, fotoğrafın inkılap kanunlarına uygun kıyafet içerisinde cepheden ve başın yüz ile alın kısımlarını tamamen gösteriri şekilde çektirilmiş olması gerekir. Kadınların yüz – çene ve alın kısımlarını tamamen gösterir şekilde çektirilmiş olması gerekir.

6-KADINLAR SADECE KENDİ SOYADINI KULLANABİLİRLER Mİ?

Hayır. Ancak bunun için mahkeme kararı alındıktan sonra mümkündür.

7-KENDİ SOYADIMI EŞİMİN SOYADIYLA KULLANABİLİR MİYİM?

(Bu hakkın dayanağı Türk Medeni Kanunun 187.maddesidir) Belediye evlendirme memurluğuna evlenme müracaatı sırasında belirtildiği taktir de evlenme cüzdanında ve nüfus cüzdanında kadın kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.

8-EĞER İSTENİRSE DİNİ NİKAH NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Resmi nikah olmadan, aile cüzdanı gösterilmeden dini tören yapılamaz. Aksi davranış Türk Ceza yasasında suç sayılmıştır.

9-SAĞLIK RAPORU ALMAK İÇİN AÇ VEYA TOK OLMAMIZ GEREKİR Mİ?

Sağlık raporu almak için aç ya da tok olmanız farketmez.

10-SAĞLIK RAPORUNU NEREDEN ALABİLİRİZ?

Devlet hastanelerinden ve ya özel hastane, polikliniklerden alınabilir. Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğünden tahlil işlemlerinizi halledebilirsiniz. Fakat bu tahlilleri Aile Hekiminize onaylatmanız zorunludur.

11-İLERİ TARİHLERE GÜN ALABİLİRMİYİM?

Belediyemizde en geç 3 ay sonrasına gün verilmektedir. Yani Ağustos ayında evlenmek isteyen kişi Mayıs ayının ilk iş günü evlendirme memurluğumuza baş vurmalıdır. Bir sonraki ay gün almak için diğer ayın ilk iş günü gelmelidir.Yani evlenecek olduğu günden hesap edilmemelidir.

12-EN ACİL NE ZAMAN EVLENEBİLİRİM?

Evraklarınızda eksiklik olmaması durumunda işleminiz 1 hafta içerisinde tamamlanır.(Yabancı uyruklu kişilerin evlenmesi durumunda bu süre uzayabilmektedir.)

13-EVRAKLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Evrakların geçerlilik süresi 6 ay (180gün) dır.

14-İZİN BELGESİ NE DEMEKTİR?

İkamet ettiğiniz yere başvurup başka bir evlendirme dairesinde evlenmek istediğinize dair alınan beyannamedir.

15-İZİN BELGESİ ALDIKTAN SONRA TEKRAR AYNI EVRAKLARI ÇIKARTMALI MIYIM?

Hayır. Almış olduğunuz izin belgesine 3 adet resim eklemeniz ve o belgeye evlenmek istediğiniz yere başvurmanız yeterlidir.

16-İZİN ALDIKTAN SONRA EŞLERİN BERABER GÜN ALMALARI ŞART MIDIR?

Hayır. Eşlerden biri başvurabilir. Aileden biri de izin belgenizle gün alabilir.

17-BEN İSTANBUL’UN BİR İLÇESİNDE İKAMET EDİYORUM NİŞANLIM DİĞER BİR İLÇESİNDE İKAMET EDİYOR NEREYE BAŞVURABİLİRİM?

Eşlerden birinin oturduğu yere başvurmalısınız. İzin belgesi için de aynı işlem yapılmaktadır.

18-BEN İSTANBUL’DA NİŞANLIM BAŞKA BİR İLDE İKAMET EDİYOR. KENDİSİ GELMEDEN GÜN ALABİLİR MİYİM?

Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın noter onaylı vekalet vermesi zorunludur.

19-İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GETİRİLMELİDİR?

Kimlik aslı ve fotokopisi, sağlık raporu ve 3 adet fotoğrafla bulunduğunuz belediyeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

20-İZİN BELGESİ ALIRSAM NE KADAR SÜRE GEÇERLİ ve HANGİ BELEDİYELERE BAŞVURABİLİRİM ?

Verilen izin belgesi 6 ay(180 gün) geçerlidir. Türkiye’nin her yerinde, yabancı ülkelerde Türk Konsolosluklarında geçerlidir.

21-İZİN BELGESİ ALDIKTAN SONRA TEKRAR GERİ DÖNÜP SİZDEN GÜN ALABİLİRMİYİM?

Usulen izin alınan yere geri dönülmez. 22-KİMLİK YENİLEME SÜRESİ VAR MIDIR?

Kimliğiniz on yılda bir yenilenmesi gerekir.

23-NİKAH KIYILDIKTAN HEMEN SONRA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİP KİMLİK YENİLEMESİ YAPABİLİR MİYİZ?

Evlendiğiniz tarihten itibaren 10 gün sonra nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

24-EVLENDİRME MEMURUNA İLÇE SINIRLARI DIŞINA NİKAH KIYDIRABİLİR MİYİZ?

Evlendirme memurumuz mümkün olduğu sürece Fatih ilçesi sınırları dışına çıkamıyor. Ancak tarih ve saatler müsait ise İstanbul içinde her yerde nikah kıyabilir.

25-BEN BOŞANDIM EŞİM İLE TEKRAR EVLENMEK İSTİYORUM. AYNI EVRAKLARI TEKRAR HAZIRLAMAM GEREKİYOR MU?

Evet. Sağlık raporu, kimlik fotokopisi ve 6 adet fotoğrafla başvurmanız gerekmektedir.

26-EŞİMLE 5 AY ÖNCE BOŞANDIM TEKRAR EVLENMEK İSTİYORUZ. MAHKEME KARARI ALMAM GERKİR Mİ?

Boşandığınız kişiyle tekrar evlenseniz bile aile mahkemesinden iddet kararı getirmeniz gerekir.

27-ÇOCUKLARIMI EVLENME CÜZDANIMA KAYIT ETTİRMEK İSTİYORUM. BUNUN İÇİN NELER GEREKLİDİR?

Eşlerin çocuklarının olması veya eş ve çocukların bilgilerinde değişiklik olması halinde; Nüfus Müdürlüğüne yapılan müracaat üzerine uluslar arası aile cüzdanında gerekli düzeltmeler ve eklemeler yapılır.

28-ULUSLAR ARASI AİLE CÜZDANI BEDELİ ALINMAK ZORUNLU MUDUR?

Uluslar arası aile cüzdanları 210 sayılı Değerli Kağıtlar Kanunu kapsamında olduğundan değerli kağıt bedeli olarak Maliye Bakanlığınca 2015 yılında uluslar arası aile cüzdanı için 75 TL cüzdan bedeli alınmaktadır.

29-MAL AYRILIĞI TALEBİNİ NE ZAMAN YAPMAMIZ GEREKİR?

Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.

30-TELEFONLA NİKAH GÜNÜ ALABİLİYOR MUYUZ?

Hayır. Evrakları eksiksiz olarak belediyemize başvuran çiftler nikah günü alabilirler.

31-NİKAH ZAMANI ŞAHİTLERDEN İSTENEN HERHANGİ BİRŞEY VAR MI?

Şahit olacak kişiler; T.C. kimlik numaralarını ve adreslerini bildirmek zorundadırlar.

32-BEN TÜRKİYE DE DOĞDUM. TÜRK VATANDAŞLIĞIMI KAYBEDİP ALMAN VATANDAŞI OLDUM. BEKARLIK VE DOĞUM BELGESİNİ NEREDEN ALMALIYIM?

Çok dilli Evlenme ehliyet belgesini Almanya’dan getirmeniz gerekmektedir. Çok dilli doğum belgesini Türk Konsolosluğu veya Nüfus Müdürlerinden temin etmeniz gerekir.

33-EVLENMEK İÇİN BÜTÜN ŞARTLAR SAĞLANMASINA RAĞMEN MEMURUN KIYMAMA DURUMU VAR MI?

Evlenmenin yapılacağı sırada taraflardan birinin iradesinin serbestçe açıklanmasını engelleyici ruh hali içinde bulunduğunun davranışlarından açıkça anlaşılması halinde evlendirme memuru bu durumu taraflara bildirerek evlenmeyi erteleyebilir.

34-EVLENME BAŞVURUSUNA ÇİFT OLARAK GELMEMİZ ZORUNLU MU?

Evlenecek çiftlerin başvuruya birlikte gelmesi zorunludur. Eşlerden biri gelemiyor ise bir diğerine noter onaylı vekaletname vermesi zorunludur.

35- KURBAN VE RAMAZAN BAYRAMLARINDA NİKAH KIYDIRABİLİYOR MUYUZ?

Ulusal ve Dini bayram tatillerinde nikah kıyılmamaktadır.

36-1.DERECEDEKİ YAKINLARIM ŞAHİDİM OLABİLİR Mİ?

18 yaşını doldurmuş, Akıl sağlığı yerinde olan her kişi nikah şahidi olabilir. Usulen anne ve babayı şahit kabul etmiyoruz.

37-NİKAH TAZELEME VAR MIDIR?

Kanunen nikah tazeleme yoktur.

38-FORMALİTE NİKAH KIYDIRABİLİR MİYİM? DÜĞÜN SALONUNA FORMALİTE NİKAH KIYDIRMAK İÇİN MEMURUNUZU ÇAĞIRABİLİR MİYİM?

Hayır böyle bir şey kesinlikle mümkün değildir.

39-ÖNCEDEN TÖRENSİZ NİKAH KIYDIRMAK ZORUNDA KALDIM. SALONUNUZU TÖRENLİ ŞEKİLDE TUTUP TEKRAR NİKAH KIYDIRABİLİR MİYİM?

Kanunen yasal değildir. Evlilik ne durumda yapılmışsa yapılsın 1 kere yapılır.

 

Yukarıda beyan edilen bilgiler Fatih Belediye Başkanlığı sitesinden alınmıştır.

Evlendirme İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
5 (100%) 4 Puan[lar]

Bilgi Talep Edin!