Piramit Organizasyon Hizmetleri Hizmet Talep Formu

Semazen Kiralama

Semazen Kiralama
0

Sema Gösterisi Nedir.

Semazen sema gösterisi yapan kişilere verilen isimdir sema gösterisi de tasavvuf müziği nameleri duyup vecde gelip kendinden geçip hareket edip dönmektir. Semazenler tasavvuf musiki namelerini duyunca vecde gelerek ve kendinden geçer vaziyette kollar açık sağ el göğe sol el yere bakar şekilde sema gösterilerini yaparlar. Semazen, sema gösterileri Mevlevilik ile ilgili bilgilerden, semazenlerin duruş ve giyiniş şekilleri ile ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu konularla ilgili elimizden geldiği kadar kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Mevlevilik Nedir.

Afganistan’ın Belh şehrinde 1207 yılında doğan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî hayatı boyunca yaptığı yaşadığı söylediği sözleri öğütleri ve en önemlisi aşkı arayıp ona kavuşacağı günü beklemesi ve kavuşma gününün geldiğinde ise bunun ölüm değil sevgiliye kavuşma günü olduğunu söylemesi ve Mevlana’nın ölümünden sonra oğlu Sultan Veled tarafından babasının sözleri ve söylemlerinin yaşatılması ve devam ettirilmesi için kurduğu tarikattır Mevlevilik. Hz Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin öğütleri söylemleri ve hoş görülü olma gereklilik esasları üzerine kurulan Mevlevilik günümüzdeki en yaygın tarikat ve ya topluluklardandır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretlerinin söylemleri öğütleri ve hayatı başta Müslümanlar olmak üzere tüm toplumlara örnek olmuş ve Mevlana’nın yaşantısı merak konusu olmuştur.

Hz Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’den 7 Öğüt

 

 

1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

 

Semazen ve Sema Gösterileri

Semah yani semazenlerin yaptığı sema gösterisi bir ibadet aracıdır yani insan-ı kamil olmak için yapılır. İnsan-ı Kamil olmak hakka ulaşmış insan anlama gelir. Sema yapılırken semazenler 4 kere selam verir bu da insan-ı kamil olma yolunda dört mertebeyi yani dört kapıyı temsil eder. Bunlardan birincisi şeriat iki tarikat üç marifet dört ise hakikat kapısı. Bu dört kapıdan geçmeden insan-ı kamil yani hakka ulaşmış insan olunmaz. Semazenler sema gösterisi yani semah dönmeleri yeniden doğuşu temsil etmektedir. Semazenler semah gösterilerinde kolları açık, sağ eli dua edercesine göklere, Hak gözüyle baktığı sol eli yere dönüktür. Hak’tan aldığı ihsanı, halka saçmasıdır.

Semazenlerin Kıyafetleri Nelerdir.

Semazenlerin üzerinde siyah hırka içlerinde beyaz elbise ve başlarında sarık vardır bunların hepsinin birer anlam ifade ederler kısaca bunlardan bahsedelim. Üzerine giydikleri beyaz kıyafetine Tennure denir bu beyaz kıyafet kefeni simgeler. Başlarındaki sarığın ismi Sikke’dir  bu da mezar taşını simgeler. Semazenler semah için meydana çıktıklarında üstlerinde siyah bir hırka bulunur bu siyah hırkada mezarı temsil eder. Bunların hepsi size ölümü simgeliyor anlamına gelebilir fakat semah ölümü değil yeniden doğuşu simgeler yani suretler aleminden hakikat alimine geçişi simgeler. Semazenler semah için meydana geldiklerinde üstlerindeki siyah hırkayı çıkarırlar bu üstlerindeki hırkayı çıkarmakla yeniden doğuş başlar.

 

Semazen kiralama ve sema gösteri ekibimizle hizmetinizdeyiz. Kaliteli ve tecrübeli profesyonel hizmetlerle Piramit Organizasyon.

 

 

Semazen Kiralama

İslami düğün, sünnet düğünü, açılış ve benzeri etkinlikleriniz için semazenler tarafından sema gösterileri hizmeti almak istiyor, semazen kiralama ve tasavvuf ekibi kiralama gibi hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Tasavvuf ekibi ve semazen kiralama hizmetlerimizden faydalanabilir etkinliklerinizde bu tip gösterilerle gelen konuklarınıza muhteşem bir organizasyon yaşatabilirsiniz. Piramit organizasyon olarak bunu da belirtmek isteriz ki Mevlevîlik,  Hz Mevlana Celaleddin Rumi’nin görüşleri ve düşünceleri üzerine, kendisinin ölümünün ardından oğlu Sultan Veled tarafından kurulan ve gelişen bir tarikattır ve bu tarikat ilmi ve bilgisi ile yetişen semazenler sema gösterilerini şov amacı ve bir ücret karşılığında yapmazlar sema gösterileri şov değil bir ibadettir bunu beyan etmekte fayda ve yarar vardır. Biz organizasyon firmalarının sizlere kiraladığı bu tip sahne sanatlarını icra edebilen arkadaşlardan kurulu bir ekiptir. Mevleviler ve semazenler ücret karşılığında bu tip sema gösterilerini icra etmez ve bunu sizlere idea eden organizasyon firması da yalan söylemektedir. Bilgilerinize. Semazen kiralama ve gösteri hizmetleri de Piramit organizasyon hizmetinizde.

Semazen Kiralama Fiyatları

Sema gösterileri, tasavvuf ekibi ve semazen kiralamama fiyatları ile ilgili bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilir ve fiyat bilgisi alabilir ve ya İslami düğün, İslami sünnet ve diğer etkinlikler için tasavvuf ekibi, semazen ve İslami düğün paketi fiyatlarını öğrenmek için semazen kiralama fiyatları sayfamızdan da bilgi alabilirsiniz. Bu tip organizasyonlar için ekip ekipman kiralarken dikkat etmeniz gereken hususlar mevcuttur. Semazen ve tasavvuf ekibinin bu konuda bilgili ve tecrübesi olması gerekmektedir nerede ne yapması gerektiğini ve sunumdan bitişe kadar A dan Z ye tecrübeli olması gerekmektedir. Sizlerde semazen kiralama fiyatları alırken bu tip tecrübelerinin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmekte sadece ucuz olan firma ile değil işini bilen kaliteli bir firma ile çalışmalısınız.

 

Bilgi Talep Edin!